Yukarı Çık

IVF Voyager, Türkiye'de tüp bebek tedavisi olmanıza yardımcı olan aracı bir kuruluştur.
IVF Voyager, Türkiye'deki tüm süreçlerinizde genç ve dinamik ekibiyle size yardımcı olur.

IVF VoyagerIVF Voyager

Numaraya tıkla bize yaz

IVF Voyager +90 (544) 828 88 62

Azospermi Hastalarına Yönelik PRP Uygulmaları

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin korunmasız birliktelik süreçlerinde herhangi bir gebelik elde edilmeme durumunda jinekolog ve ilgili tüp bebek tedavi merkezlerine başvuruda bulunduklarında kısırlık sebebinin kadın veya erkek faktörlü olduğu araştırılmaktadır. Erkek hastanın yaptırması gereken sperm analizinde "AZOSPERMİ " ibaresi yer aldığında bunun anlamı olarak erkek hastanın ejakulatında çocuk yapacak olgun sperm hücresi olan spermatozoanın bulunmadığıdır. Bu durum ile karşı karşıya kalan çiftlerin sakin olup, paniğe kapılmamaları şarttır. Azospermi teşhisi konulan çiftlerin yapması gereken işlem ve aşmalar şu şekildedir;

  1. Öncelikle olmazsa olmaz olarak tabiki azospermiye yol açan neden araştırılır. Kanal tıkanıklığı veya hormon eksikliği gibi bir durumlar var ise bu gibi vakaların başarıyla tedavi edilip, menide sperm çıkışı sağlanabilir ve doğal yolla gebelik oluşabilir. Bunun için FSH, LH ve Testesteron hormonlarına bakılması yeterli olacaktır. Kanal tıkanıklığı olan olguların büyük kısmında tüp bebeğe gerek kalmadan normal yolla sperm çıktığı birçok vaka da gözlemlenmiştir.

  2. Yukarıdaki durumlar söz konusu değil ise geriye testislerin sperm üretiminde bir bozukluk olduğu kalır, yani NONOBSTRÜKTİF AZOSPERMİ. Bu durumda da hala tedavi ile sperm çıkma olasılığı devam edecektir. Kısa süreli bir ilaç tedavisi sonrası sperm tahlili yapıldığında, az sayıda da olsa menide sperm çıkmaktadır. Art arda birkaç kez alınan sperm örnekleri bir havuzda toplandıktan sonra, tüp bebek tedavi kısmına geçilebilinir.

  3. Diğer bir yöntem ise cerrahi yöntemlerdir. MikroTESE ameliyatı ile olguların üçte birinde testistlerinde sağlıklı sperm kök hücresi varsa, bunlar 6 aylık tedavi ile olgun, kuyruk gelişimini tamamlamış hale gelebilirler. Tabiki burada önemli olan Lim15 ve PCNA markırları normal gelmelidir. Bunun için TESE sırasında alınacak doku örnekleri incelenirken 3 hafta sabırla beklemek gerekmektedir. Bu sırada PRP desteği sağlanarak, sonuçların çok daha iyi olduğu birçok vaka da başarılı bir şekilde gözlemlenmiştir. Tedavi yöntemlerimiz ve uygulamalarımız ile ilgili bizim ile çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.