Yukarı Çık

IVF Voyager, Türkiye'de tüp bebek tedavisi olmanıza yardımcı olan aracı bir kuruluştur.
IVF Voyager, Türkiye'deki tüm süreçlerinizde genç ve dinamik ekibiyle size yardımcı olur.

IVF VoyagerIVF Voyager

Numaraya tıkla bize yaz

IVF Voyager +90 (544) 828 88 62

Erkek Kısırlık Tedavi Yöntem ve Paketleri

Normal bir çiftin bir ay içerisinde gebe kalma ihtimali %20-25, 6 ay içerisinde %75 ve bir yıl içinde ise % 90’dır. Hem erkek hem kadın için 24 yaşında fertilizasyon değerleri en yüksektir ve yaş ilerledikçe her iki cinste de düşmeye başlar. Korunmasız en az 6 ay cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerde infertilite söz konusudur ve ileri tetkik ve tedaviye ihtiyaç duyarlar. İnfertil çiftlerin % 20’si tamamıyla bir erkek faktöründen kaynaklanırken, %35 ‘inde ise hem kadın hem erkek faktörleri beraber görülür. Yani infertilite sebebiyle başvuran hastaların yarısında erkeklerin bir ürolog tarafından değerlendirilmesi ve tedavisi gerekir. Ve yine menide hiç sperm hücresi bulunamaması (azospermi) sebebiyle mikro-TESE operasyonu yapılan hastalardan sperm bulunmayanlar uygun tedavi almadan sperm bankası kullanmaya yönlendirilmektedir. Halbuki Mikro-TESE’de sperm bulunmayan hastaların %40’ında uygun tedaviyle mikro- TESE’de sperm bulunabilmekte hatta menide sperm çıkışı sağlanarak normal yollardan bile çocuk sahibi olabilmeleri sağlanabilmektedir.

Normal yolla çocuğumuz olmuyor eşim üroloji uzmanına gitmeli mi?

Çocuğu olmayan çiftlerin %50’sinde erkek kaynaklı çeşitli problemler bulunmaktadır. 6 ay korunmasız ilişki sonucu çocuk sahibi olamayan erkek mutlaka deneyimli bir üroloji uzmanınca muayene edilmeli ,kan biyokimya ve hormon testleri yapılmalı, meni tahlili yapılarak spermin miktarı, hareket oranları ve morfolojisi değerlendirilmelidir. Gerekli görülen hastalara skrotal ultrasonografi yapılarak testis şekil ve büyüklük açısından değerlendirilmeli ve testis damarlarında varikosel varlığı ve sperm kanallarında muhtemel tıkanıklık araştırılmalıdır. Varikosel veya tıkanıklık saptanırsa mikro cerrahi yöntemlerle tedavisi yapılmalıdır. Yani kısırlık sebebiyle başvuran erkeklerde düzeltilebilen sebeplerin ortaya konmasıyla , ilaç veya cerrahi tedavinin yapılması sonucu çiftler normal yollardan çocuk sahibi olabilmektedirler. İnfertil erkek hastalarda meni incelemesinde hiç sperm saptanmaması (azospermi) sonucu mikro-TESE denilen yöntemle yumurtanın ameliyatla açılarak içerisindeki kılcal sperm kanallarında sperm arama işlemi yapılmalıdır.

Meni testinde eşimde hiç sperm hücresi bulunamadı! Ne yapmalıyız?

Üst üste yapılan iki meni testinde hiç sperm hücresi bulunmamasına azospermi denilir. Öncelikle hastanın ürolojik incelemesi sonucu altta yatan sebepler tespit edilmeye çalışılır. Beyinden salgılanan hormonların eksikliği sonucu oluşan kısırlık hipogonadotropik hipogonadizm olarak adlandırılır. Genellikle sperm tahlilinde azospermi saptanan bu hastalar uygun hormon tedavisiyle büyük oranda çocuk sahibi olabilirler. Yine azospermi ve normal hormon değerleriyle karşımıza çıkan sperm kanal tıkanıklığı olan hastaların neredeyse tamamı operasyon sonrası normal yollarla çocuk sahibi olabilmektedirler.

Hormonların normal olduğu ve sperm kanallarında tıkanıklık olmayan hastalarda ise primer testiküler yetmezlikten bahsedilir. Bu hastaların testisleri hayatlarının bir döneminde hasra uğramışlardır. Bu hasar anne karnında olabileceği gibi geçirilen enfeksiyonlara, inmemiş testise, torsiyona, travmaya vb. bir çok faktöre bağlı oluşmuş olabilir. Bu hastaların muayenesinde testisler normalden küçük ve genel olarak kıvamı bozulmuştur. Bu aşamada yapılması gereken Mikro-TESE yöntemiyle bu hastalarda testis içinde sperm araştırılmasıdır. Bu işlem eğer sperm bulunursa döllenme için kullanılacağından tüp bebek için eş hazırlığı yapılarak planlanmalıdır. Bu hastalarda mikro-TESE işleminde sperm bulunamama olasılığı vardır ve bu hastalara baba olamayacakları söylenerek sperm donasyonu ve evlat edinme gibi alternatif seçenekler önerilmektedir. Oysaki bu hastaların yaklaşık %30-40’ı bazı tedavi yöntemleriyle baba olabilmektedirler.

Mikro-tese’de sperm hücresi bulunamadı! Çocuk sahibi olamaz mıyız?

Tüp bebek tedavisinde yumurtanın hazırlanması, döllendirilmesi ve rahime yerleştirilmesi kadın ile ilgili faktörler olduğundan bu işlemler jinekologlarca uygulanmaktadır. Tüp bebek konusunda deneyimli jinekolog sayısı oldukça fazlayken aynısını ürologlar için söylemek çok da mümkün değildir. Bu nedenledir ki ülkemizde kadın kaynaklı infertilitede başarı yüksekken azospermik erkeklerin tedavisi maalesef ikinci planda kalmaktadır. Bir çok merkezde azospermik hastalara medikal tedavi verilmeden ikinci hatta üçüncü TESE yapılmaktadır. Deneyimli bir ürolog tarafından yapılan ilk TESE’de sperm bulunmamasının ardından tedavisiz diğer TESE’lerde sperm bulunma olasılığı çok düşüktür. Oysa ki bu hastalara sperm yapımını indükleyen çeşitli tedaviler verildikten bir süre sonra TESE’de sperm bulunma olasılığı %30-40 oranında artmakta hatta az sayıdaki çift tüp bebek ihtiyacı olmadan bile gebelik sağlayabilmektedirler.

Eşimde ameliyatla sperm bulunamadı. Sperm bankasından başka şansım yok mu?

Eskiden bu hastalara evlat edinme ve sperm bankalarından sperm donasyonu önerilirken son yıllarda tüp bebek yöntemlerinin gelişmesi sonucu ,erkek üreme sistemi üzerine yapılan çalışmalarda son yıllarda azospermik erkeklere mutlaka tedavi verilmesi gerektiği belirtilmektedir. Ve yine bu çalışmalar ve klinik deneyimlerimiz bu hastalarda uygun tedaviyle Mikro-TESE’de sperm elde etme oranının % 40’lara ulaşabildiği bildirilmiştir.

Tedavide ne kullanılıyor ve tedavi sonrasında ne zaman tüp bebek denemeliyiz?

Tedavide azosperminin etyolojisine ve hormon değerlerine göre testosteron yapımını etkileyen ilaçlar, insan koryonik gonadotropini , insan menopozal gonadotropini veya rekombinant FSH gibi ilaçlar kullanılarak sperm yapımı indüklenmektedir. Aylık yapılan kan testleriyle bu ilaçların etkinliği ve yan etkileri değerlendirilmekte ve gerekli durumlarda tedavi değişiklikleri yapılmaktadır. Sperm yapımının yaklaşık 3 ay sürdüğü düşünülerek istenilen hormon değerlerine ulaşıldıktan 3 ay sonrasında TESE planlamak uygun olacaktır. Yani ortalama olarak 6 aylık bir tedavi önerilmekte ancak başarısız olunan hastalarda 2 yıla kadar uzatılabilmektedir. Yine bu hastalarda menide sperm çıkışı sağlanamazsa bile meniden yapılan özel bir testle meni içerisinde haploid hücre varlığının araştırılması (fish testi) TESE’de sperm bulabileceğimizin güçlü bir göstergesidir ve gereksiz TESE yapılmasını azalttığı için önemlidir.

Bu tedavi süresince ne sıklıkla eşim muayeneye gelmeli?

Azospermiyle başvuran hastalar ayrıntılı bir fizik muayene ile değerlendirilmeli , Testislerin büyüklükleri, kıvamı, sperm kanalı ve damarların durumu muayenede ortaya konmalıdır. Azospermiden mutlaka 2 kez tekrarlanan sperm tahliliyle emin olunmalı ve tedaviye başlamadan önce kan hormon ve bazı biyokimya testleri yapılmalıdır. Hastalar tedavi süresince düzenli olarak aylık belirli kan testleriyle takip edilmelidir. Yaklaşık 6 ay sonra ise sperm oluşumunun tespiti için meni testiyle tekrar değerlendirilmelidir.

Erkek Kısırlık Tedavi Programları