Yukarı Çık

IVF Voyager, Türkiye'de tüp bebek tedavisi olmanıza yardımcı olan aracı bir kuruluştur.
IVF Voyager, Türkiye'deki tüm süreçlerinizde genç ve dinamik ekibiyle size yardımcı olur.

IVF VoyagerIVF Voyager

Numaraya tıkla bize yaz

IVF Voyager +90 (544) 828 88 62

Tüp Bebek Tedavilerinde Kök Hücre Destek Tedavileri

Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de her yıl milyonlarca çift korunmasız birliktelik sürelerinde çocuk sahibi olamadıklarında jinekolog ve tüp bebek merkezlerine başvurmaktadır.

Bir çok çiftte tedavide başarı yakalanabilse de, başvuruların yaklaşık % 10'luk bir kısmında ne yazık ki sperm veya yumurta hücresi tespit edilemediğinden / bulunamadığından tedavi iptal ediliyor.

Türkiye ve benzeri bazı ülkelerde tüp bebek tedavileri ancak evli çiftlerin kendilerine ait gamet hücrelerinin var olması (yumurta ve sperm hücreleri) halinde sunulan bir seçenek. Bilindiği gibi kadında veya erkekte yumurta veya sperm hücresinin tespit edilememesi, tedavi sırasında cerrahi yolla elde edilememesi durumunda da ne yazık ki tedavi iptal ediliyor. Yumurta veya sperm üretimi olmayan çiftlerde tek seçenek evlat edinme veya tıbbi gelişmeleri yakından takip etmeye çalışarak kök hücreden sperm veya yumurta üretilebilmesi teknolojileri konusunda umutlarının olması.

Evlat edinme seçeneği günümüz şartlarında pek çok çift için ya gereken şartların sağlanabilmesi açısından uygun değil veya hayat görüşleri ile çiftlerin uyumlu olmamaktadır. Dolayısı ile kök hücreden yumurta veya sperm üretilebilmesi ve bu üretilen hücrelerin kendi tedavilerinde kullanılabileceğini sabırsızlıkla bekleyen çok sayıda aile var diyebiliriz.

Bu kadar önemli bir konumda olan kök hücre destek tedavileri son yıllarda Dünya'da hız kesmeden devam eden araştırmalar sonucunda oldukça önemli bir yere gelmiştir.

Kök hücrelerin birçok tedavi yönteminde etkili bir tedavi yöntemi olduğu gibi kısırlık (tüp bebek) tedavilerinde de etkin olarak kullanılacağı öngörülmektedir. Öncelikle Amerika'da yapılan araştırma ve çalışmaların hızla devam etmesine karşın henüz birtakım hastalıkların kesin tedavisinin kök hücreler yardımıyla bulunduğunu söylemek erken olacaktır.

Kök Hücrelerin amacı belirli hastaların tedavilerinde sınırlı olmayıp, sadece hastalıkların tedavisinde kullanılmak değil, tedavide aktif rol oynayacak ilaçların yapımında da destek alınmaktadır. Bunun yanında kök hücrelerin embriyolardan nakli sağlanmasıyla birlikte kısırlık sebepleri tam olarak belirlenebilmekte ve gelecek nesillere bunun aktarılmasının önüne geçilmektedir.

Günümüz teknolojisi ve geçmiş yıllara bakıldığında özellikle son 2 yıldır bu alanda oldukça ses getiren çalışmalar yapılmaya başlandı. Özellikle kısırlık tedavileri için yoğun klinik çalışmalar yapıldı ve yapılmaya devam etmektedir. Özellikle biyoteknoloji ve hücresel tedaviler üzerine hizmet vermek adına kurulmuş olan şirketler, özellikle Avrupa ve Amerika'da klinik öncesi deneysel çalışmalarını arttırmış bir durumda ve sıklıkla basından takip edileceği gibi belirli aşmaya kadar laboratuvar ortamında kök hücrelerden öncül sperm veya yumurta hücresi elde edildiği belirtilmektedir.

Türkiye'de gerek tüp bebek tedavileri sunan klinik ve hastaneler, gerekse bu tedavilerden fayda görebilecek çiftler dünyadaki gelişmeleri çok yakından takip etmektedir.

Tüp Bebek Tedavilerinde Amerika ve Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de klinik çalışmalar devam etmekte olup, tüp bebek tedavilerine destek olacak şekilde çiftlerin gönüllü olarak mevcut tüp bebek tedavilerinin yanında gönüllü olarak ek tedavi yöntemi olarak uygulanabilmektedir. (Ayrıntılı bilgi ve tedavi yöntemleri ile ilgili bizim ile iletişime geçebilirsiniz.)

Tüp Bebek Tedavilerinde PRP Yöntemi

Tüp Bebek Tedavilerinde PRP yöntemi Amerika ve Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de bilimsel çalışmalar ışığında tedavi metodu olarak yavaş yavaş çiftlerin gönüllü olmaları ile uygulanmaya başlamaktadır.